AKCE, KONCERTY, BESEDY

BŘEZEN

Do 4. 4.
pracovní dny, 8:00–18:00
vstup zdarma

ZAOSTŘENO NA JIZERKY
Výstava nejlepších snímků osmého ročníku stejnojmenné fotografické soutěže
Připravena je pro Vás i malá vědomostní soutěž o zajímavé ceny.
Pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

2018-130-Daniel_Cervan-Od_Jizery_ke_Smrku

Letošní ročník výstavy představuje místa Jizerských, která bývají běžným návštěvníkům utajená. Zároveň nabídne netradiční pohled fotografů na jinak známé lokality. Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila fotografickou soutěž již poosmé a odborná porota vybírala ze 171 snímku od 50 autorů. Jeden snímek vybrala i široká veřejnost v internetovém hlasování Libereckého deníku.

Připravena je pro Vás i malá vědomostní soutěž o zajímavé ceny. Nezapomeňte s sebou proto vzít chytrý telefon. Z třinácti oceněných vystavených snímků Nadace sestavila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019, jehož nákupem přispějete na projekty pomáhající Jizerským horám a jejich okolí. Podrobnosti včetně možnosti objednání kalendáře naleznete na stránkách nadace: www.nadaceivanadejmala.cz

24. 3. (neděle), 14:00
50 Kč

TÁBORANKA
Taneční odpoledne s orchestrem, který zahraje na přání návštěvníků nejen klasickou dechovku, ale i novější písně

taboranka
28. 3.–6. 5.
pracovní dny, 8:00–18:00
vstup zdarma

HORO-RETRO
Výstava fotografií Jiřího Stanislava a Bořka Vysušila s horolezeckou tématikou
Vernisáž: 28. 3. v 17 hodin

vyst1

Jiří Stanislav

Narodil se v roce 1951, do rodiny, kde vystupovat do výšky dvou metrů již znamenalo nepřekonatelný problém. Základní genetická výbava pro výkon horolezení byla tedy nulová. Jeho první dotek se skálou se odehrál na Zevlounovi s Vaškem Šatavou v roce 1980. Pak se nějakým omylem dostal k lezcům ze Slavie VŠ. Když se v roce 1982 vrátil z vojny Tomáš Slánský, bylo najednou všechno jinak. Tomáš se stal jeho horolezeckým průvodcem na další desítiletí. K němu ale do party patřili neodmyslitelně bratři Maštálkové, bratři Kolesové, Vláďa Janko, Jirka Janoušek, Franta Pšenička, Miloš Zatloukal (Mlhoš), Zdeněk Melichar (Marvan), Jaromír Holý alias Jimmy. Přišla zlatá éra Saska a objevování nádherných koutů této části světa. Nejoblíbenější se však na dlouho staly Malý a Velký Zschand, Schmilka a nezapomenutelné víkendy strávené v tamních bivacích, lezením nových a nových stěn, a především plné romantiky.

Za celá ta léta vylezl přes 3000 cest. Kamarádi a kamarádství byli vždy jeho prioritou, znamenalo to více jak výkon a číslo klasifikace. Díky nim a ostatním horolezcům přežil privatizaci a léta strávená budováním businessu. Kromě přezdívky Šéf tak dostal ještě další, Továrník. Po celou dobu své lezecké kariéry nezapomínal na focení. Začal obyčejnou Praktikou, teprve ale když k ní propašoval s NDR objektiv 20 mm, začalo se rodit období pořádných fotek. Dobrou školou mu v té době byl liberecký Fomaklub a zlatá éra Rudy Mužáka, Edy Archalouse, Petra Šimra a dalších. Bohužel ne všechny fotky se zachovaly. Nicméně i tak toho zbylo dost na to, aby se dalo vrátit do té krásné doby a vzpomenout si na všechno úžasné co tam zažili.

Borek Vysušil

Narodil se 30. října 1947. Začal lézt v roce 1967. K fotografování se dostal již ve dvanácti letech a věnoval se zejména reportážní fotografii, zachycení přítomného okamžiku. Samozřejmě začínal s černobílou fotografií, kdy dlouhé hodiny proseděl ve fotokomoře. Posléze vyzkoušel diapozitivy a v poslední době přešel na digitální fotografii. Svoje fotografie vystavoval na společné výstavě týkající se horolezectví, která se konala v Severočeském muzeu v Liberci. Svůj pozitivní vztah k fotografii časem spojil i se svoji osobní vášní, horolezením. Díky tomu vznikl krásný komplet fotografií, dokumentující éru lezení od 70. let minulého století až dodnes. Jako jeden z mála horolezců zachycoval atmosféru lezení přímo ve stěně.

K lezení se dostal díky Honzovi Procházkovi – Chroustovi a jeho lezecké partě. Lezl např. s Šášou – Jírou, Frantou Šídou. V začátcích také velmi často lezl s Petrem Placheckým a Jirkou Hluštíkem. Později podnikal lezecké výstupy zejména se Zorkou a Petrem Prachtelovými, s Frantou Červenkou, Frantou Šídou a Mírou Karešem. Kolem roku 1979 začal lézt s Janou Červenkovou a leze s ní dodnes. Nejtěžší vylezené cesty byly právě s ní. Poměrně brzy přestal lézt na českém písku a zaměřil se na lezení v Sasku. V 80. letech často lezl se Zorkou Prachtelovou a vzniklo tak mnoho prvovýstupů, především v saských pískovcích. Velmi často také působil v horách – Tatrách, hlavně v zimním období, později v Alpách, Dolomitech, např. taky v Tádžikistánu v oblasti Hissar. Po roce 1989 svoji aktivitu zaměřil také na vápencové skály, např. v oblastech Frankenjura, Provence, a Arco. Na stará kolena lezl s Vaškem Chlumem a vytvořili spolu nové cesty na Kozlově. Bořek fotí i leze přes padesát let a do dneška zachycuje atmosféru lezeckých výkonů. Jistě si zaslouží uznání jak fotografů, tak i lezců.

27. 3. (středa), 19:00
250/290/145 Kč

LEE BIDGOOD – HASELDEN CIACCIO – TYLER HUGHES (USA)
Koncert v rámci krátkého turné amerického tria hrajícího bluegrass a Old Time Country
Hosté: Martin Žák & Stará almara – Old Time Country, Flastr

trio

Lee Bidgood – Haselden Ciaccio – Tyler Hughes (USA)

Haselden Ciaccio (kontrabas, kytara, zpěv) má za sebou účinkování s kapelou Barefoot Movement, po boku hudebnic Molly Tuttle a Laurie Lewis a spolupráci s dalšími stoupajícími nashvillskými hvězdami.

Tyler Hughes (banjo, kytara, zpěv) pochází z jihozápadní Virginie, a je mladým representantem old-time stylu. Veřejně vystupovat začal od svých dvanácti let. Na East Tennessee State University posléze vystudoval obor zabývající se americkou tradiční hudbou. Nyní vystupuje předevšm sólově nebo s kapelou Empty Bottle String Band. Kromě hudbebních produkcí působí jako caller tradičního Square Dance a pedagog.

Lee Bidgood (housle, kytara, mandolína, zpěv) je hráč na housle a mandolínu a učitel hudby. Má velice blízký vztah k Čechám. Spolu s režisérkou Sharou Lange zdokumentoval českou bluegrassovou scénu ve filmu Banjo Romatika a v roce 2017 na toto téma napsal knihu Czech Bluegrass – Notes from the Heart of Europe. Lee dříve vystupoval s bluegrassovými skupinami Steep Canyon Rangers a Big Fat Gap ze Severní Karolíny a hrál také na historické nástroje viola da gamba a barokní housle jako člen různých amerických skupin s historickým repertoárem. Vystupoval s českými kapelami Roll’s Boys, G-Runs and Roses a Reliéf. V Jablonci se uvedl v létě 2018 spolu se svými českými a slovenskými hudebními přáteli.

Martin Žák & Stará almara
Skupina Stará almara je pestrou mozaikou drobných střípků z dob osídlování Nového světa. Dnešního moderního posluchače přenese do časů prostého domáckého zpívání a muzicírování, ale také bujarých venkovských tancovaček ve stodolách i pod širým nebem. Stará almara ukrývá nejeden rozpustilý příběh, bohatou zásobu žalostných, dávno zapomenutých balad i nespoutaných melodií pro potěchu všech tancechtivých nohou. Skupina navíc používá i autentické hudební nástroje, které se vážou k Old Time Country.

Flastr
Hudebníky z Mladé Boleslavi, Jablonce a Liberce dal na jaře 2004 dohromady zájem o bluegrass a příbuzné žánry. Skupina se prezentuje především převzatou tvorbu amerických bluegrassových kapel s českými texty Honzy Raclavského. Projev zpěvačky navíc dává naší muzice i lehce folkovou náladu. Mezi největší úspěchy kapely patří vystoupení na festivalech La Roche Bluegrass Festival v Francii a European World of Bluegrass v Holandsku, vítězství na Open scéně Folkového kvítku 2010 na Konopišti a první místo poroty a třetí místo diváckého hlasování v hudební soutěži Notování 2013. Flastr má za sebou i vystoupení v rádiu Proglas a v Českém rozhlase České Budějovice.

DUBEN

4. 4. (čtvrtek), 9:00 a 10:30
Kino Junior
50 Kč

DIVADLO JÁ TO JSEM: PINOCCHIO
Loutkové představení o dřevěném panáčkovi a o tom, že sny se mohou stát skutečností, pokud si to opravdu přejeme

pinocchio1 (2)

Představení na motivy knihy Carola Collodi získalo cenu dětského diváka na festivalu v Havířově.
Divadelní soubor v Jablonci opět uvádíme na přání paní učitelek.

Představení je určeno dětem od 3 let. Má délku cca 45 minut.

6. 4. (sobota), 20:00

13. LYŽAŘSKÝ BÁL
Kontakt: vladokopal@centrum.cz

white
7. 4. (neděle), 14:00
50 Kč

DECHOVKA DESANKA Z JIZERSKÝCH HOR
Taneční odpoledne s dechovým orchestrem

White_screen
11. 4. (čtvrtek), 20:00
540/640/320 Kč

BIG MOUNTAIN (USA) / THE ATAVISTS
Jeden za tří společných koncertů čerstvého vítěze ceny ceny Anděl a americké reggae skupiny, kterou proslavil velký hit Baby I Love Your Way
Pořádá Rose Valley, s.r.o. ve spolupráci s Eurocentrem

B_MOUNTAIN (2)
Skupinu Big Mountain, založenou v San Diegu, v roce 1994 proslavil velký hit Baby I Love Your Way (původně Peter Frampton), se kterým obsadila vítěznou příčku v evropském MTV a byla nominovaná v The Ivor Novello Awards. V jablonci zahraje i dalším své hity jako Get Together, nebo reggae verzi Here Comes The Sun od Beatles. Nezapomene ani na kořeny reggae, které připomene klasikami Boba Marleyho.
Česká skupina The Atavists je čerstvým držitelem Anděla v kategoriích Objev roku a Rock. Čtyřčlenný hudební projekt balancuje na pomezí blues, stoner-rocku a vlivů surfových kapel z šedesátých let. Charakteristický zvuk skupiny tvoří špinavé kytary, nakřáplé retro varhany a osobitý vokální projev frontmana Adama Krofiána.
12.–13. 4.
(pátek–sobota)

Kino Junior
50 Kč

DĚTSKÁ SCÉNA 2019
Krajská otevřená postupová přehlídka dětského divadla s postupem na Celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna 2019 ve Svitavách

detska_scena (2)
12. 4., 16:00 – Slavnostní zahájení, I. postupová přehlídka, 19:00 – inspirativní představení Král Karel divadla Toy Machine
13. 4., 16:00 – II. postupová přehlídka, Předprodej vstupenek na jednotlivá představení: pokladna jabloneckých kin
13. 4. (sobota), 20:00
200/250/125 Kč

SLAVNOSTI SVATÉHO PATRIKA 2019
Večer pro fandy irských tanců
Nejnovější choreografie tanečních skupin Irské sestry, Keltský tygr, Divokej Ir a Damhsa. Hraje Alastair (UK/CZ).

patrik1
14. 4. (neděle), 15:00
169/189/195 Kč

KOUZELNÁ ŠKOLKA: MICHAL JE KVÍTKO
Michal, bez ohledu na počasí i roční období dokáže, že během představení rozkvete celé jeviště. Mění nejen scénu, ale i sám sebe. Roztančí sál v různých rytmech třeba letní plážové Samby, tančit tak budou nejen děti, ale i květiny!

IMG_8935-ano

Cena vstupenek/kategorie: 1.–6. řada: 195 Kč / 7.–15. řada: 189 Kč / od 16. řady: 169 Kč
Vstupenky jsou aktuálně v prodeji na pokladně a on-line předprodeji Eurocentra.
Přístavky před první řadou se neprodávají a neobsazují.

17.–19. 4. (středa–pátek)
9:00–18:00
Mírové nám., pěší zóna
zdarma

VELIKONOČNÍ SLAVNOSTI
Program ve folklórním duchu, stylový stánkový prodej, velikonoční dílny
Pořádá statutární město Jablonec nad Nisou, realizuje Eurocentrum.
Více o akci zde

velikonoce
24. 4. (pátek), od 8:00
vstup zdarma

ŽIVÁ KNIHOVNA POVOLÁNÍ
Pouze pro přihlášené 8. třídy ZŠ!
Pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR.

ziva_knihovna_web

Žáci posledních ročníků přihlášených tříd ZŠ budou mít možnost se postupně seznámit s profesemi, jejichž garanty se staly převážně jablonecké firmy. Mohou si pohovořit s pracovníky, kteří konkrétní povolání vykonávají, zeptat se na to, co je zajímá. Budou mít také možnost si leccos na místě i prakticky vyzkoušet.

26. 4. (pátek), 20:00
480/490/550/275 Kč

ŠKWOR: UNPLUGGED TOUR
Jedna z deseti koncertních zastávek výjimečného turné

IMG_5555 (2)

Skupina připravila pro své fanoušky show, která bude výjimečná svou pódiovou prezentací i atmosférou. Jarní turné bude čítat 10 koncertních zastávek. Vzhledem k omezenému výběru vhodných prostorů, se nebude již v budoucnu opakovat.

Vstupenky jsou aktuálně v prodeji a pokladně Eurocentra a v síti Ticketstream.
Cena vstupenek: předprodej v pokladně Eurocentra: 480 Kč, ZTP: 275 Kč, předprodej v síti Ticketstream: 490 Kč, ZTP, ZTP/P + doprovod: 245 Kč, v den akce: 550 Kč

27. 4. (sobota), 20:00
150/100 Kč

A JEŠTĚ TROCHU SWINGU
se swingovým Orchestrem Rudy Janovského

swing4
28. 4. (neděle), 17:00

MÍNA TOUR 2019
Mladá zpěvačka, muserka a youtuberka Mína patří v současné době k nejpopulárnějším influencerům. Host koncertu: mladá zpěvačka Adéla Zouharová.
Vstupenky na TicketLive zde
Pořádá Simona Votyová.

mina_tour (2)
30. 4. (úterý), 21:00
Jablonecká přehrada

LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD S OHŇOSTROJEM
21.00 hodin / Průvod od Rybářské bašty, 21.25 hodin / Ohňostroj z hladiny přehrady
Ve večerních hodinách bude omezena doprava v ul. U Přehrady.
Pořádá statutární město Jablonec n. N., realizuje Eurocentrum.

ohnostroj

KVĚTEN

4.–5. 5. (sobota–neděle)

MISTROVSTVÍ ČR V COUNTRY
Mistrovství ČR v cloggingu, line dance a country tancích
Pořádá TK Xtream ve spolupráci s Českomoravskou asociací country tanečních skupin.
Více na www.tkxtream.cz

country
12. 5. (neděle), 14:00
50 Kč

JABLONEČANKA
Taneční odpoledne s dechovým orchestrem

white
14. 5. (úterý), 20:00
260/300/150 Kč

LACO DECZI & CELULA NEW YORK
Koncert legendárního trumpetisty, který dokazuje, že jazz může být velice poutavá, dynamická hudba přístupná všem

laco4

Laco Déczi (* 1938) je nejslavnější československý trumpetista, jazzman světového formátu. Byl členem legendárního souboru SHQ Karla Velebného, Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOČR) a Tanečního orchestru Československého rozhlasu. V roce 1967 založil formaci Jazz Celula. “My jsme to slovo jazz už dali pryč, protože se to stalo strašně nebezpečným slovem, speciálně v Evropě, kde si jazz představují jako něco intelektuálního a snobského. Ono to tak většinou taky v Evropě je, zatímco v Americe jazz znamená, že to jede jako hovado,” upřesňuje Deczi, jehož tvorba rozhodně není akademickým jazzem. Podle hudebních odborníků bourá stylové hranice a jeho vystoupení mají elektrizující náboj. “Mladé posluchače dnes vůbec nezajímá, co poslouchají za styl, jejich přístup je – ‘buď to jede, nebo ne’, a tak to má být,” soudí Deczi.

Cena vstupenek: předperodej: 260 Kč, v den akce: 300 Kč, studenti a ZTP: 150 Kč.
Vstupenky jsou v prodeji v on-line shopu a v pokladně Eurocentra. On-line prodej končí den před začátkem akce.

15. 5. (středa), 16:00
50 Kč

KYTIČKA PÍSNIČEK
Přehlídka pěveckých sborů jabloneckých mateřských škol
Vystoupí sbory při mateřských školách Kapička, Jablíčko, Slunečnice, Mšeňáček a Na kopečku a dětský pěvecký sbor Skřivánek.

kyticka_pisnicek3
16. 5. (čtvrtek), 9:00
Kino Junior
50 Kč

NAJVZÁCNĚJŠÍ VĚC POD SLUNCEM
Příběh o třech bratřích, kteří se zamilují do jedné princezny hraje pro děti od 4 let Divadlo Krab.

kralovska-rodina--rodinne-foto (2)

Jak to asi dopadne, když se do jedné princezny zamilují tři princové? Moudrý král je musí poslat do světa, aby mu přinesli Nejvzácnější věc pod Sluncem. A ten kdo ji přinese, stane se princezniným mužem. Princové se vydají každý jiným směrem. Na dobrodružných cestách potkávají moudré učitele, kteří jim předají zkušenosti a vzácné předměty. Nejstarší princ Hugo získává létací stroj, prostřední Teodor kouzelný dalekohled a nejmladší Florián kouzelné jablíčko. Společně se vrací na zámek, kde mezitím princezna Evelína onemocněla. Kdo ji ale uzdraví? A kdo si ji nakonec vezme? To se dozvíte v až představení, které bylo napsáno na motivy španělské pohádky.

Představení má délku cca 40 minut.

LISTOPAD

1. 11. (pátek), 20:00
Velký sál, 440/490 Kč

JELEN
Koncert v rámci turné Dostavník Michala Tučného
Speciální host: Míša Tučná, support: Tereza Balonová

.

jelen1

Po mimořádném úspěchu podzimního turné 2018 se Jelen rozhodl pro jeho pokračování. Na podzim vyrazí do menších prostor v 17 městech, kde si fanoušci budou moci ještě intenzivněji vychutnat pověstnou jelení energii a osobnější kontakt s kapelou. „Hraní pro několik tisíc lidí je skvělá zkušenost, ale klubové prostředí nám umožní být divákům o něco blíž, což atmoséfu často nakopne do nepopsatelných výšin,“ líčí zpěvák. Spolu s Jelenem a Míšou Tučnou vyrazí na šňůru talentovaná písničkářka Tereza Balonová, která kapelu doprovázela už na loňském turné. V září navíc kapela vydá speciální album, které ponese název Jelen: Dostavník Michala Tučného. “Na začátku našich muzikantských životů jsme si brali plnými hrstmi, Michal Tučný byl pro nás vždy obrovská inspirace. Letos si naplno užijeme to, že můžeme tyto dary oplatit a vrátit zpět. Chystáme album písní Michala Tučného, které jsme vzali do svých rukou a k němu koncertní turné,” vysvětluje skupina.