AKCE, KONCERTY, BESEDY

Do 6. 5.
pracovní dny, 8:00–18:00
vstup zdarma

HORO-RETRO
Výstava fotografií Jiřího Stanislava a Bořka Vysušila s horolezeckou tématikou
Vernisáž: 28. 3. v 17 hodin

vyst1

Jiří Stanislav

Narodil se v roce 1951, do rodiny, kde vystupovat do výšky dvou metrů již znamenalo nepřekonatelný problém. Základní genetická výbava pro výkon horolezení byla tedy nulová. Jeho první dotek se skálou se odehrál na Zevlounovi s Vaškem Šatavou v roce 1980. Pak se nějakým omylem dostal k lezcům ze Slavie VŠ. Když se v roce 1982 vrátil z vojny Tomáš Slánský, bylo najednou všechno jinak. Tomáš se stal jeho horolezeckým průvodcem na další desítiletí. K němu ale do party patřili neodmyslitelně bratři Maštálkové, bratři Kolesové, Vláďa Janko, Jirka Janoušek, Franta Pšenička, Miloš Zatloukal (Mlhoš), Zdeněk Melichar (Marvan), Jaromír Holý alias Jimmy. Přišla zlatá éra Saska a objevování nádherných koutů této části světa. Nejoblíbenější se však na dlouho staly Malý a Velký Zschand, Schmilka a nezapomenutelné víkendy strávené v tamních bivacích, lezením nových a nových stěn, a především plné romantiky.

Za celá ta léta vylezl přes 3000 cest. Kamarádi a kamarádství byli vždy jeho prioritou, znamenalo to více jak výkon a číslo klasifikace. Díky nim a ostatním horolezcům přežil privatizaci a léta strávená budováním businessu. Kromě přezdívky Šéf tak dostal ještě další, Továrník. Po celou dobu své lezecké kariéry nezapomínal na focení. Začal obyčejnou Praktikou, teprve ale když k ní propašoval s NDR objektiv 20 mm, začalo se rodit období pořádných fotek. Dobrou školou mu v té době byl liberecký Fomaklub a zlatá éra Rudy Mužáka, Edy Archalouse, Petra Šimra a dalších. Bohužel ne všechny fotky se zachovaly. Nicméně i tak toho zbylo dost na to, aby se dalo vrátit do té krásné doby a vzpomenout si na všechno úžasné co tam zažili.

Borek Vysušil

Narodil se 30. října 1947. Začal lézt v roce 1967. K fotografování se dostal již ve dvanácti letech a věnoval se zejména reportážní fotografii, zachycení přítomného okamžiku. Samozřejmě začínal s černobílou fotografií, kdy dlouhé hodiny proseděl ve fotokomoře. Posléze vyzkoušel diapozitivy a v poslední době přešel na digitální fotografii. Svoje fotografie vystavoval na společné výstavě týkající se horolezectví, která se konala v Severočeském muzeu v Liberci. Svůj pozitivní vztah k fotografii časem spojil i se svoji osobní vášní, horolezením. Díky tomu vznikl krásný komplet fotografií, dokumentující éru lezení od 70. let minulého století až dodnes. Jako jeden z mála horolezců zachycoval atmosféru lezení přímo ve stěně.

K lezení se dostal díky Honzovi Procházkovi – Chroustovi a jeho lezecké partě. Lezl např. s Šášou – Jírou, Frantou Šídou. V začátcích také velmi často lezl s Petrem Placheckým a Jirkou Hluštíkem. Později podnikal lezecké výstupy zejména se Zorkou a Petrem Prachtelovými, s Frantou Červenkou, Frantou Šídou a Mírou Karešem. Kolem roku 1979 začal lézt s Janou Červenkovou a leze s ní dodnes. Nejtěžší vylezené cesty byly právě s ní. Poměrně brzy přestal lézt na českém písku a zaměřil se na lezení v Sasku. V 80. letech často lezl se Zorkou Prachtelovou a vzniklo tak mnoho prvovýstupů, především v saských pískovcích. Velmi často také působil v horách – Tatrách, hlavně v zimním období, později v Alpách, Dolomitech, např. taky v Tádžikistánu v oblasti Hissar. Po roce 1989 svoji aktivitu zaměřil také na vápencové skály, např. v oblastech Frankenjura, Provence, a Arco. Na stará kolena lezl s Vaškem Chlumem a vytvořili spolu nové cesty na Kozlově. Bořek fotí i leze přes padesát let a do dneška zachycuje atmosféru lezeckých výkonů. Jistě si zaslouží uznání jak fotografů, tak i lezců.

DUBEN

17.–19. 4. (středa–pátek)
9:00–18:00
Mírové nám., pěší zóna
zdarma

VELIKONOČNÍ SLAVNOSTI
Program ve folklórním duchu, stylový stánkový prodej, velikonoční dílny
Pořádá statutární město Jablonec nad Nisou, realizuje Eurocentrum.
Více o akci zde

velikonoce
24. 4. (pátek), od 8:00
vstup zdarma

ŽIVÁ KNIHOVNA POVOLÁNÍ
Pouze pro přihlášené 8. třídy ZŠ!
Pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR.

ziva_knihovna_web

Žáci posledních ročníků přihlášených tříd ZŠ budou mít možnost se postupně seznámit s profesemi, jejichž garanty se staly převážně jablonecké firmy. Mohou si pohovořit s pracovníky, kteří konkrétní povolání vykonávají, zeptat se na to, co je zajímá. Budou mít také možnost si leccos na místě i prakticky vyzkoušet.

26. 4. (pátek), 20:00
480/490/550/275 Kč

ŠKWOR: UNPLUGGED TOUR
Jedna z deseti koncertních zastávek výjimečného turné

IMG_5555 (2)

Skupina připravila pro své fanoušky show, která bude výjimečná svou pódiovou prezentací i atmosférou. Jarní turné bude čítat 10 koncertních zastávek. Vzhledem k omezenému výběru vhodných prostorů, se nebude již v budoucnu opakovat.

Vstupenky jsou aktuálně v prodeji a pokladně Eurocentra a v síti Ticketstream.
Cena vstupenek: předprodej v pokladně Eurocentra: 480 Kč, ZTP: 275 Kč, předprodej v síti Ticketstream: 490 Kč, ZTP, ZTP/P + doprovod: 245 Kč, v den akce: 550 Kč

27. 4. (sobota), 20:00
150/100 Kč

A JEŠTĚ TROCHU SWINGU
se swingovým Orchestrem Rudy Janovského

swing4
28. 4. (neděle), 17:00

MÍNA TOUR 2019
Mladá zpěvačka, muserka a youtuberka Mína patří v současné době k nejpopulárnějším influencerům. Host koncertu: mladá zpěvačka Adéla Zouharová.
Vstupenky na TicketLive zde
Pořádá Simona Votyová.

mina_tour (2)
30. 4. (úterý), 21:00
Jablonecká přehrada

LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD S OHŇOSTROJEM
21.00 hodin / Sraz účastníků v prostoru před loděnicí (naproti bývalému Jablonexu) , 21.25 hodin / Ohňostroj z louky za hrází mezi první a druhou přehradou
Ve večerních hodinách bude omezena doprava v ul. U Přehrady.
Pořádá statutární město Jablonec n. N., realizuje Eurocentrum.

ohnostroj

KVĚTEN

4.–5. 5. (sobota–neděle)

MISTROVSTVÍ ČR V COUNTRY
Mistrovství ČR v cloggingu, line dance a country tancích
Pořádá TK Xtream ve spolupráci s Českomoravskou asociací country tanečních skupin.
Více na www.tkxtream.cz

country
9. 5.–24. 6.
pracovní dny / 8:00–18
:00
vstup zdarma

MŮJ SVĚT
Výstava fotografií Pavla Stejskala
Vernisáž: čtvrtek 9. 5. v 17 hodin

vystava (4)
11. 5. (sobota), 10:00
Letní scéna

FÉROVÁ SNÍDANĚ
Přijďte s námi posnídat u příležitosti Světového dne pro Fair Trade.

ferova_web (2)

Přijďte s námi posnídat u příležitosti Světového dne pro Fair Trade na trávníku Letní scény jabloneckého Eurocentra.

Snídat se bude za každého počasí! V případě děště akce proběhne na krytém pódiu Letní scény.

Férová snídaně je piknikový happening na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů.

Co s sebou na snídani? Fairtradové či lokální dobroty, fantazii se meze nekladou. Domácí bábovka, marmeláda z vlastních zdrojů, vajíčka přímo z kurníku, chleba doma pečený….

Férová snídaně je největší česká akce na podporu fair trade a odpovědné spotřeby. Dobrovolníci a dobrovolnice na desítkách míst České republiky pořádají piknikový happening, aby ukázali, že se zajímají o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. V roce 2018 snídalo 8100 lidí na 172 místech republiky! Přidejte se a posnídejte lokální a fairtradové dobroty v sobotu 11. 5. 2019!

Více na www.ferovasnidane.cz

12. 5. (neděle), 14:00
50 Kč

JABLONEČANKA
Taneční odpoledne s dechovým orchestrem

white
14. 5. (úterý), 20:00
260/300/150 Kč

LACO DECZI & CELULA NEW YORK
Koncert skupiny legendárního trumpetisty, který dokazuje, že jazz může být velice poutavá, dynamická hudba přístupná všem

laco4

Laco Déczi (* 1938) je nejslavnější československý trumpetista, jazzman světového formátu. Byl členem legendárního souboru SHQ Karla Velebného, Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOČR) a Tanečního orchestru Československého rozhlasu. V roce 1967 založil formaci Jazz Celula. “My jsme to slovo jazz už dali pryč, protože se to stalo strašně nebezpečným slovem, speciálně v Evropě, kde si jazz představují jako něco intelektuálního a snobského. Ono to tak většinou taky v Evropě je, zatímco v Americe jazz znamená, že to jede jako hovado,” upřesňuje Deczi, jehož tvorba rozhodně není akademickým jazzem. Podle hudebních odborníků bourá stylové hranice a jeho vystoupení mají elektrizující náboj. “Mladé posluchače dnes vůbec nezajímá, co poslouchají za styl, jejich přístup je – ‘buď to jede, nebo ne’, a tak to má být,” soudí Deczi.

Cena vstupenek: předperodej: 260 Kč, v den akce: 300 Kč, studenti a ZTP: 150 Kč.
Vstupenky jsou v prodeji v on-line shopu a v pokladně Eurocentra. On-line prodej končí den před začátkem akce.

15.–29. 5.
pracovní dny 9:00–17:00, sobota 9:30–13:00
Výstavní pavilon
vstup zdarma

VÝTVARNÁ VÝSTAVA
22. ročník výstavy prací dětí, žáků a studentů jabloneckých škol na téma “zvířecí kamarád”
Aukce: 29. 5. od 16 hodin. Výtěžek bude věnován Útulku Dášenka LOZ Jablonec n. N.
Pořádá Statutární město Jablonec nad Nisou.

P1170285 (2)
15. 5. (středa), 16:00
50 Kč

KYTIČKA PÍSNIČEK
Přehlídka pěveckých sborů jabloneckých mateřských škol
Vystoupí sbory při mateřských školách Kapička, Jablíčko, Slunečnice, Mšeňáček a Na kopečku a dětský pěvecký sbor Skřivánek.

kyticka_pisnicek3
16. 5. (čtvrtek), 9:00
Kino Junior
50 Kč

NEJVZÁCNĚJŠÍ VĚC POD SLUNCEM
Příběh o třech bratřích, kteří se zamilují do jedné princezny hraje pro děti od 4 let Divadlo Krab.

kralovska-rodina--rodinne-foto (2)

Jak to asi dopadne, když se do jedné princezny zamilují tři princové? Moudrý král je musí poslat do světa, aby mu přinesli Nejvzácnější věc pod Sluncem. A ten kdo ji přinese, stane se princezniným mužem. Princové se vydají každý jiným směrem. Na dobrodružných cestách potkávají moudré učitele, kteří jim předají zkušenosti a vzácné předměty. Nejstarší princ Hugo získává létací stroj, prostřední Teodor kouzelný dalekohled a nejmladší Florián kouzelné jablíčko. Společně se vrací na zámek, kde mezitím princezna Evelína onemocněla. Kdo ji ale uzdraví? A kdo si ji nakonec vezme? To se dozvíte v až představení, které bylo napsáno na motivy španělské pohádky.

Představení má délku cca 40 minut.

21. 5. (úterý), 9:30
Kino Junior
50 Kč

DIVADLO PUK: HALÓ, JÁCÍČKU
Repríza loutkového představení pro děti od 3 let

jacicek (5)

Pohádka o velikém přátelství dvou malých kamarádů, veverky a zajíčka Jácíčka, který objevuje svět kolem sebe. Jejich dobrodružství jsou plná něhy a lásky, aniž by to vlastně ti dva tušili.

Komorní představení vzniklo podle knížky Daisy Mrázkové se snahou tvůrců zachovat jemnost původní předlohy Daisy Mrázkové. Tato vynikající malířka psala knihy pro děti ne jako spisovatelka, ale jako matka a proto mají své nezaměnitelné, osobité kouzlo.

Představení má délku cca 45 minut.

25. 5. (sobota), 18:00
100 Kč

SPS JANÁČEK: 70 LET
Slavnostní koncert k výročí založení sboru
Vystoupí Smíšný pěvecký sbor Janáček a jeho hosté.

janac70
28. 5. (úterý), 19:00
Letní scéna
zdarma

PRAGUE CELLO QUARTET
Zahajovací koncert cyklu Jablonecké tóny 2019
Akci pořádá statutární město Jablonec n. N.

cello (4)

Mladí, neformální, dynamičtí, inovativní a vtipní, tak se dá charakterizovat Prague Cello Quartet. Jedinečný český soubor čtyř violoncellistů publiku nabídne Jablonci koncertní show složenou nejen ze známých skladeb klasických mistrů, ale také z populárních filmových melodií nebo jazzových, popových či rockových hitů. To vše v originální úpravě pro čtyři violoncella.

Soubor vznikl v roce 2006 a v současném složení hraje od roku 2012. Kvaeret tvoří absolventi pražské Hudební akademie Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč, kteří mají za sebou řadu individuálních úspěchů i účasti na prestižních domácích i zahraničních festivalech. V rámci Prague Cello Quartet vystupují nejen na českých pódiích. V roce 2016 absolvovali turné po Japonsku, v roce 2017 vyrazili do Číny a Jižní Koreje. Soubor má na svém kontě celkem tři alba: No.1 (2011), Top Secret (2013) a Happy (2018). Jejich klip Fantom opery se na Youtube blíží 14 milionům zhlédnutí.

V případě nepřízně počasí se akce uskuteční ve Velkém sále Eurocentra.

ČERVEN

4. 6. (úterý), 21:00
Letní scéna

DIVADLO F. X. ŠALDY OPEN AIR: UJETÁ RUKA
Drsná akční komedie Martina McDonagha, která měla v libereckém divadle premiéru 12. dubna
Představení není vhodné pro diváky do 15 let.

IMG_2660 (2)

Drsná akční komedie jednoho z nejhranějších současných světových dramatiků se odehrává během jediného večera v levném hotelovém pokoji v zapadlém americkém městečku. Znuděný recepční Mervyn má pocit, že se konečně stane něco neobyčejného, možná dokonce i zločin. Úplně jako ve filmu. Ten chlápek bez ruky vypadá hodně nebezpečně a z jeho pokoje právě teď zazněl výstřel. A kam asi zmizel ten podezřelý černoch s hezkou holkou, co sem před chvílí vešli? Jak se k tomu jenom co nejšikovněji připlést? Vypadá to nadějně, situace se záhy značně přiostří. Ovšem i toho nejdrsnějšího zabijáka dokáže uprostřed hry s vyděšenými rukojmími rozsekat vlastní máma, když zavolá (jako vždycky) nevhod. Co je nebezpečnější: blbec, který vás chce zabít, nebo blbec, který vás chce zachránit?

V případě nepřízně počasí představení proběhne ve Velkém sále Eurocentra.

7. 6. (pátek), 18:00
100 Kč

VÝROČNÍ KONCERT IUVENTUS, GAUDE!
Tradiční koncert pěveckých sborů při ZUŠ v Jablonci n. N.

iuventus2
Účinkují Pueri, gaudete!, Liberi, gaudete!, Domni, gaudete!, Amici, gaudete! a Iuventus, gaude!
Sbormistři: Tomáš Pospíšil, Blanka Šubrtová, Anežka Gráttová, klavírní doprovod Jana Lišková Kvochová, hlasová poradkyně: Alena Tichá.
Pořádá ZUŠ Jablonec n. N. a SRPDŠ při ZUŠ. Akce probíhá za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou.
9. 6. (neděle), 14:00
50 Kč

TURNOVANKA
Nedělní taneční odpoledne s dechovkou

turnovanka1 (2)
8.–11. 8. (čtvrtek–neděle)

KŘEHKÁ KRÁSA 2019
8. ročník výstavy nabídne hostům shlédnout či zakoupit mnohé z produktů vyrobených v českých bižuterních a sklářských firmách.

KreKra18_17 (2)

LISTOPAD

1. 11. (pátek), 20:00
Velký sál, 440/490 Kč

JELEN
Koncert v rámci turné Dostavník Michala Tučného
Speciální host: Míša Tučná, support: Tereza Balonová

.

jelen1

Po mimořádném úspěchu podzimního turné 2018 se Jelen rozhodl pro jeho pokračování. Na podzim vyrazí do menších prostor v 17 městech, kde si fanoušci budou moci ještě intenzivněji vychutnat pověstnou jelení energii a osobnější kontakt s kapelou. „Hraní pro několik tisíc lidí je skvělá zkušenost, ale klubové prostředí nám umožní být divákům o něco blíž, což atmoséfu často nakopne do nepopsatelných výšin,“ líčí zpěvák. Spolu s Jelenem a Míšou Tučnou vyrazí na šňůru talentovaná písničkářka Tereza Balonová, která kapelu doprovázela už na loňském turné. V září navíc kapela vydá speciální album, které ponese název Jelen: Dostavník Michala Tučného. “Na začátku našich muzikantských životů jsme si brali plnými hrstmi, Michal Tučný byl pro nás vždy obrovská inspirace. Letos si naplno užijeme to, že můžeme tyto dary oplatit a vrátit zpět. Chystáme album písní Michala Tučného, které jsme vzali do svých rukou a k němu koncertní turné,” vysvětluje skupina.